Żelbet

Czym jest żelbet?

Pod nazwą żelbet kryje się przydatne w wielu zastosowaniach budowlanych połączenie betonu i stali. Stalowe pręty oblewane są betonem, przez co powstały materiał posiada właściwości obu substancji, jest wydajny, elastyczny i bardzo trwały. Oprócz prętów, w tego rodzaju konstrukcjach mogą być wykorzystywane inne elementy stalowe zapewniające połączeniu stosowną elastyczność, na przykład części siatki, bądź kable o określonej długości.

Podział żelbetu

Konstrukcje tego rodzaju dzielą się na kilka rodzajów w zależności od użytych elementów stalowych. Nazwa żelbet odnosi się do betonu w powiązaniu z prętami stalowymi. Taką "mieszankę" można wykonać nawet na placu budowy lub jest przygotowywana odpowiednio wcześniej. Inną opcją jest siatkobeton, kiedy to zalewaniu betonem poddawane są mniejsze lub większe fragmenty siatki. Dość często spotyka się również beton sprężony, do którego tworzenia używa się wysokogatunkowej stali w postaci elementów takich jak struny (beton strunowy) lub kable sprężające (kablobeton).

Zasady działania żelbetu

Elementy stalowe w betonie zapewniają odpowiednie naprężenia, przez co cała konstrukcja staje się o wiele bardziej elastyczna i odporna na liczne oddziaływania zewnętrzne, które byłyby bardzo groźne dla zwykłego betonu. Jako przykład posłużyć może belka wykonana z żelbetu, którą podda się zginaniu. Taka sama belka z samego betonu nie wytrzymałaby już pierwszej fazy zginania, a żelbet pozwala na doprowadzenie testu aż do fazy trzeciej.

Zastosowanie

Z uwagi na podwyższoną wytrzymałość, różnych odmian żelbetu używa się powszechnie w budownictwie. W niektórych przypadkach nawet tworzone są monolity z żelbetu, poza tym materiał ten służy oczywiście do wytwarzania wielu konstrukcji niezbędnych do wznoszenia budynków, na przykład fundamentów czy ścian.

W naszje ofercie znajdą Państwo bardzo wiele prefabrykatów z żelbetu takich jak kręgi żelbetowe, mury oporowe, rury żelbetowe, płyty drogowe i wiele innych tam gdzie potrzebna jest zwiększona wytrzymałość.